Har ni bestämt er för att tjäna pengar till klassen? Bra! Många använder klasskassan för en klassresa. Jag minns när jag var sju år och såg ett reportage på TV om en klass som pantade burkar för att köpa flygbiljetter till Australien. Jag vet inte hur de bar sig åt, men de lyckades i alla fall. Hatten av!
Som tur är finns det betydligt snabbare sätt att tjäna pengar till klassen på än att panta burkar.
Nyckeln till framgång är att hitta en produkt som är lätt att sälja.
Tänk så här:
- Välj en produkt som alla har användning för
- Produkten ska inte vara för dyr – då är det få som köper
- Produkter får inte vara för billig – då måste ni kämpa länge för att sälja tillräckligt mycket
Barn och ungdomar som säljer produkter har dessutom en ”edge” som vi brukar säga på finansspråk, en fördel. Många köper fastän de kanske inte behöver produkten just nu, utan för att de vill bidra till ett gott ändamål.
Vilka produkter matchar kriterierna ovan? Jag har hittat tre exempel som jag tycker är bra:
1. Delikatesslådor
Delikatesslådor är en utmärkt produkt att sälja för att tjäna pengar till klassen eller klassresan. Här är det mycket att välja på vilket gör att det finns något som är intressant för nästan varje hushåll.
Här är några exempel på vad man kan sälja – var för sig eller som en liten låda med två eller fler produkter:
- Kaffe
- Te
- Praliner
- Olivolja
- Kakor
Nästan alla dricker till exempel kaffe eller te och många använder olivolja. Och vem vill inte lyxa till det med praliner ibland?
Om ni vill sälja delikatesslådor kan ni tjäna ihop pengar till klassen här.
2. Chips
Chips är kanske inte så nyttigt – men hallå! Alla äter väl chips någon gång ibland. Och det finns numera faktiskt rotfrukt som chips också.
Chips är en produkt som är god, alla vet vad det är och den är lätt att bära. För att inte säga lätt att sälja.
Gårdschips och Lantchips är exempel på märken man kan sälja.
Enda nackdelen med att sälja chips för att tjäna pengar till klassen är väl att påsarna tar en del plats. Inget problem om ni säljer i närheten men åker ni längre bort för att sälja chipspåsarna så blir det nog till att ta några vändor hem mellan varven för att fylla på lagret.
3. Tandborstar
Räck upp en hand den som inte borstar tänderna! Just det – alla behöver en tandborste. Perfekt för att tjäna pengar till klasskassan med andra ord.
Det går till exempel att sälja den populära tandborsten TePe. Det är en miljövänlig tandborste som tandläkare brukar rekommendera. De är billiga per styck men säljs i storpack.
Se bara till att ha olika hårdhet på de tandborstar ni säljer så ska ni se att det blir lättsålt!
Vilken är din favoritprodukt att sälja för att tjäna pengar till klassen? Lämna gärna en kommentar!